CZECH DEUTSCH ENGLISH POLAND
[Hlavní strana] [Průběžné výsledky] [Kalendář akcí] [Další informace] [Kontakt ] [Pro registrované]

Návrat na hlavní stranu

Historické ohlédnutí před 53.ročníkem

Opět je tady konec plochodrážní sezóny. Skončily soutěže a přichází zlatý hřeb sezóny doslova a do písmene. Již po třiapadesáté se v Pardubicích pojede závod o Zlatou přilbu. Závod, který je v současné době nejstarším závodem na starém kontinentě.
Poprvé se uskutečnil v roce 1929 a byla to událost. Závod se uskutečnil na slavném dostihovém závodišti a byl to tak trošku symbol té doby. Koně živé střídaly koně uschované v síle motoru. Celkem patnáctkrát se sešli příznivci tohoto sportu na tomto závodišti, aby na travnaté dráze dlouhé 2 400 metrů sledovali nádherné boje, kteří už mnozí z nás znají už pouze ze starých filmových záběrů. Byla to určitě krásná doba a na jména tehdejších předválečných vítězů se dnes díváme jako na jména hrdinů. Devět ročníků se stihlo uskutečnit než přišla první velká přestávka zaviněná válkou. Zdeněk Pohl a Franta Juhan byli jedinými muži, na jejichž počest právě v té době zazněla naše státní hymna. Přitom pamětníci mi jistě prominou, ale vítězství Juhana bylo asi daleko cennější, neboť Pohl zvítězil v historicky jediném národním závodě, to lze vyvážit tím, že na věky bude prvním vítězem.
Po válce se uskutečnilo dalších šest závodů na travnaté dráze v neuvěřitelném období sedmnácti let, do kterých se zahrnuje i desetiletá přestávka zaviněná dobou kolem výstavby socialismu. Mezi vítěze se zapsali další češi, legendy tohoto sportu Hugo Rosák, Jan Lucák, Antonín Kasper senior a také "soutěžák" Oldřich Klaudinger. Celé toto období přineslo neuvěřitelné stotisícové návštěvy, ale také bohužel pět jmen jezdců, jejichž život skončil právě na této dráze. V roce 1964 se závod přestěhoval na zdejší plochodrážní stadion. Z travnatého závodu se stal klasický a do Pardubic začali nacházet cestu nejslavnější jezdci tohoto sportovního odvětví. Mnozí z nich se pyšnili tituly světových šampiónů. Své mistrovství dokazovali a prokázali pětinásobný mistr světa Ove Fundin, čtyřnásobný mistr světa Hans Nielsen, trojnásobní šampioni Erik Gundersen, Tony Rickardsson a Ole Olsen, ten je dokonce se sedmi vítězstvími nejslavnějším mužem tohoto závodu. Naopak třeba šestinásobný mistr světa Ivan Mauger a čtyřnásobný šampión Barry Brigss tuto trofej nezískali nikdy. Jak potěšitelná je skutečnost, že mezi těmito slavnými jmény najdeme česká jména. Jiří Štancl, Tomáš Topinka, Milan Špinka a Antonín Kasper mladší jsou jezdci, kteří ve Svítkově překročili svůj stín a stali se vítězi tohoto prestižního závodu, kdy startovní listiny byly plné slavných jmen.
I letos se pokusí plejáda našich nejlepších plošinářů pokořit světovou elitu. Pokud se jim to opět povede je toto vítězství o to cennější, že se tak stává v závodě, který se jede jedním z nejspravedlivějších systémů.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 8 názorů)


14.09.2002 v 15:57Stepanka Cermakova

Pavliku z Prahy ty jses uplne blbej a nerozumis nicemu.Jirout sice jezdi dobre,ale Suchanek taky a je o par roku mladsi,tak az budes priste neco o Suchankovi psat,tak se z nekym porad kdo ploche draze rozumi. Treba z Kajou.Ty jses totiz opak Svejka(ten byl chytrej a delal blbeho a ty jses blbej a delas chytreho.Stepanka


22.05.2002 v 11:10Club speedway

Milý Pavle z Prahy myslím si že ty o tom víš pěkný h.... Jirout měl opravdu kliku Suchánek jezdí s rozumem kdežto Jirout nikdy žádný neměl a ani mít nebude.Kdyby si jel někdy s ním tak by si svůj názor hodně rychle přehodnotil.


25.04.2002 v 12:49pavel praha

tak to že jirout neumí jezdit , je pěkná kravina . až ho suchánek porazí tak názor přehodnotím , ale zatím mu kouká pouze na záda a to z uctivé vzdálenosti.


14.11.2001 v 18:39Jiroutův Karlík

Myslím, že Jirout jneumí jezdit.Byl druhej jenom proto, že ten před nim spadnul. Suchánek, to je větší hvězda než on.


21.10.2001 v 08:41Peter Soukup

Je to hezke cist na listine vitezu jmeno mojeho pritele Franka Juhana z Vancouver v Kanade ,jak najdu v mojem archivu fotografie z Kanady tak Vam je zaslu. S pozdravem Peter Soukup


05.10.2001 v 14:43Rysiek Wroclaw

Piekne zawody, ale musi byc koordynacja terminow
z ligami w Polsce.Pozdrawiamy z Wroclawia.Do zaitra. Rysiek,Darek iJasiu


03.10.2001 v 18:06Aleš z Kolína

Až na ten pravopis,Vendo.


01.10.2001 v 15:11VASEK

BILI TO PĚKNÉ ZAČÁTKY
!


Zveřejněno 27.09.2001

Copyright 2000-2023 © speedway.cz